Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Latest Headlines        Contact                 About

British Academy Television Awards

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Virgin Media British Academy Television Awards 2020: Here are the winners - 


COMEDY ENTERTAINMENT PROGRAMME
 

THE GRAHAM NORTON SHOW Graham Norton, Graham Stuart, Jon Magnusson, Steve Smith – So Television/BBC One

THE LAST LEG Production Team – Open Mike Productions/Channel 4 

THE RANGANATION Production Team – Zeppotron/BBC Two 

TASKMASTER Alex Horne, Andy Devonshire, Andy Cartwright, James Taylor – Avalon Television/Dave  WINNER

 

CURRENT AFFAIRS 

GROWING UP POOR: BRITAIN’S BREADLINE KIDS (DISPATCHES) Production Team – True Vision East/Channel 4 

THE HUNT FOR JIHADI JOHN Anthony Wonke, Richard Kerbaj, Peter Lovering, Jane Root – Nutopia, Livedrop Media, HBO/Channel 4 

IS LABOUR ANTI-SEMITIC? (PANORAMA) Leo Telling, John Ware, Neil Grant, Rachel Jupp – BBC/BBC One 

UNDERCOVER: INSIDE CHINA’S DIGITAL GULAG (EXPOSURE) Robin Barnwell, David Henshaw, Guy Creasey, Gesbeen Mohammad – Hardcash Productions/ITV  WINNER

 

DRAMA SERIES 

THE CROWN Peter Morgan, Suzanne Mackie, Benjamin Caron, Michael Casey – Left Bank Pictures, Sony Pictures Television/Netflix 

THE END OF THE F***ING WORLD Production Team – Clerkenwell Films, Dominic Buchanan Productions/Channel 4/Netflix  WINNER

GENTLEMAN JACK Sally Wainwright, Faith Penhale, Laura Lankester, Phil Collinson – Lookout Point, HBO/BBC One 

GIRI/HAJI Production Team – Sister Pictures/BBC Two  

 

ENTERTAINMENT PERFORMANCE 

FRANKIE BOYLE Frankie Boyle’s New World Order – Zeppotron/BBC Two 

GRAHAM NORTON The Graham Norton Show – So Television/BBC One 

LEE MACK Would I Lie to You – Zeppotron/BBC One 

MO GILLIGAN The Lateish Show with Mo Gilligan – Expectation, Momo G/Channel 4 WINNER

 

ENTERTAINMENT PROGRAMME 

THE GREATEST DANCER Amelia Brown, Phil Harris, Nigel Hall, Louise Hutchinson – Thames, Syco Entertainment/BBC One 

THE RAP GAME UK Production Team – Naked TV/BBC Three 

STRICTLY COME DANCING Production Team – BBC Studios/BBC One WINNER

THE VOICE UK Production Team – ITV Studios, Talpa/ITV  

 

FACTUAL SERIES 

CRIME AND PUNISHMENT Emily Lawson, Bruce Fletcher, Jemma Chisnall, Mark Raphael – 72 Films/Channel 4 

DON’T F**K WITH CATS: HUNTING AN INTERNET KILLER Mark Lewis, Felicity Morris, Michael Harte, Dimitris Doganis –Raw TV/Netflix 

LEAVING NEVERLAND Dan Reed – Amos Pictures/Channel 4 WINNER

OUR DEMENTIA CHOIR WITH VICKY MCCLURE Production Team – Curve Media/BBC One  

 

FEATURES 

JOE LYCETT’S GOT YOUR BACK Production Team - Rumpus Media, My Options Were Limited/Channel 4 

THE MISADVENTURES OF ROMESH RANGANATHAN Emily Hudd, Morgan Roberts, Christopher Cottam - Rumpus Media/BBC Two  WINNER

MORTIMER & WHITEHOUSE: GONE FISHING Bob Mortimer, Paul Whitehouse, Lisa Clark, Will Yapp - Owl Power/BBC Two 

SNACKMASTERS Production Team - Optomen/Channel 4  

 

FEMALE PERFORMANCE IN A COMEDY PROGRAMME 

GBEMISOLA IKUMELO Famalam - BBC Studios/BBC Three 

PHOEBE WALLER-BRIDGE Fleabag - Two Brothers Pictures/BBC Three 

SARAH KENDALL Frayed - Merman Television Ltd, Guesswork Television/Sky One 

SIAN CLIFFORD Fleabag – Two Brothers Pictures/BBC Three  WINNER
 

INTERNATIONAL 

EUPHORIA Sam Levinson, Ravi Nandan, Kevin Turen, Drake - The Reasonable Bunch, A24, Little Lamb, DreamCrew, Tedy Productions, HBO/Sky Atlantic 

SUCCESSION Production Team - HBO Entertainment in association with Project Zeus, Hyperobject Industries and Gary Sanchez Productions/Sky Atlantic 

UNBELIEVABLE Production Team - CBS Television Studios, Timberman-Beverly Productions, Katie Couric Media, Escapist Fare, Sage Lane Productions/Netflix 

WHEN THEY SEE US Production Team - Participant Media, Tribeca Productions, Harpo Films, Array Filmworks/Netflix  WINNER

 

LEADING ACTOR 

CALLUM TURNER The Capture - Heyday Television, NBC Universal/BBC One 

JARED HARRIS Chernobyl – Sister Pictures, The Mighty Mint, Word Games, HBO/Sky Atlantic  WINNER

STEPHEN GRAHAM The Virtues - Warp Films, Big Arty Productions/Channel 4 

TAKEHIRO HIRA Giri/Haji – Sister Pictures/BBC Two  

 

LEADING ACTRESS 

GLENDA JACKSON Elizabeth is Missing – STV Productions/BBC One  WINNER

JODIE COMER Killing Eve – Sid Gentle Films/BBC One 

SAMANTHA MORTON I Am Kirsty – Me and You Productions/Channel 4 

SURANNE JONES Gentleman Jack – Lookout Point, HBO/BBC One  

 

LIVE EVENT 

BLUE PLANET LIVE Production Team – BBC Studios Natural History Unit, Open University, BBC Learning/BBC One  WINNER

ELECTION 2019 LIVE: THE RESULTS Production Team – ITV News, ITN/ITV 

GLASTONBURY 2019 Production Team – BBC Studios/BBC Two 

OPERATION LIVE Production Team – The Garden Productions/Channel 5  

 

MALE PERFORMANCE IN A COMEDY PROGRAMME 

GUZ KHAN Man Like Mobeen – Tiger Aspect Productions, Cave Bear Productions/BBC Three 

JAMIE DEMETRIOU Stath Lets Flats – Roughcut TV/Channel 4  WINNER

NCUTI GATWA Sex Education – Eleven Film/Netflix 

YOUSSEF KERKOUR Home – Jantaculum, Channel X/Channel 4  

 

MINI-SERIES 

A CONFESSION Jeff Pope, Paul Andrew Williams, Tom Dunbar, Johnny Capps - ITV Studios, Urban Myth Films/ITV 

CHERNOBYL Production Team – Sister Pictures, The Mighty Mint, Word Games, HBO/Sky Atlantic  WINNER

THE VICTIM Rob Williams, Niall MacCormick, Sarah Brown, Jenny Frayn – STV Productions/BBC One 

THE VIRTUES Shane Meadows, Jack Thorne, Mark Herbert, Nickie Sault - Warp Films, Big Arty Productions/Channel 4  

 

NEWS COVERAGE 

HONG KONG PROTESTS Production Team – Sky News/Sky News WINNER

ITV NEWS AT TEN: ELECTION RESULTS Production Team – ITV News, ITN/ITV 

PRINCE ANDREW & THE EPSTEIN SCANDAL (NEWSNIGHT) Production Team – BBC News/BBC Two 

VICTORIA DERBYSHIRE: MEN WHO LOST LOVED ONES TO KNIFE CRIME – BBC News/BBC Two  

 

REALITY & CONSTRUCTED FACTUAL 

CELEBRITY GOGGLEBOX Tania Alexander, Leon Campbell, Stephen Lambert, Chris Hooker – Studio Lambert/Channel 4 

HARRY’S HEROES: THE FULL ENGLISH Production Team – Talkback/ITV 

RACE ACROSS THE WORLD Production Team – Studio Lambert/BBC Two WINNER

RUPAUL’S DRAG RACE UK Production Team – World of Wonder Productions/BBC Three  

 

SCRIPTED COMEDY 

CATASTROPHE Sharon Horgan, Rob Delaney, Jim O’Hanlon, Toby Welch - Avalon Television, Birdbath, Merman/Channel 4 

DERRY GIRLS Lisa McGee, Michael Lennox, Sam Pinnell – Hat Trick Productions/Channel 4 

FLEABAG Production Team – Two Brothers Pictures/BBC Three 

STATH LETS FLATS Jamie Demetriou, Tom Kingsley, Seb Barwell, Ash Atalla - Roughcut TV/Channel 4  WINNER

 

SHORT FORM PROGRAMME 

ANYWHERE BUT WESTMINSTER John Domokos, John Harris – The Guardian/The Guardian 

BRAIN IN GEAR Gbemisola Ikumelo, Fergal Costello, Inez Gordon – BBC Studios/BBC iPlayer  WINNER

SOON GONE: A WINDRUSH CHRONICLE Roy Williams, Tinge Krishnan, Carol Harding – Douglas Road Productions, The Young Vic/BBC Four 

TONI_WITH_AN_I (BORN DIGITAL: FIRST CUTS) Marco Alessi, Ksenia Harwood, Mary Antony - Plimsoll Productions/BBC Four  

 

SINGLE DOCUMENTARY 

THE ABUSED Production Team - Brinkworth Productions/Channel 5 

DAVID HAREWOOD: PSYCHOSIS AND ME Emma Hindley, Wendie Ottewill, Olivia Isaacs, David Harewood – Films of Record, Open University/BBC Two 

THE FAMILY SECRET Anna Hall, Sally Ogden, Luke Rothery, Brian Woods – True Vision Yorkshire/Channel 4 

THE LAST SURVIVORS Production Team – Minnow Films/BBC Two WINNER 

 

SINGLE DRAMA 

BREXIT: THE UNCIVIL WAR Production Team – House Productions, Baffin Media/Channel 4 

ELIZABETH IS MISSING Andrea Gibb, Aisling Walsh, Sarah Brown, Chrissy Skinns – STV Productions/BBC One 

THE LEFT BEHIND Alan Harris, Joseph Bullman, Aysha Rafaele, Tracie Simpson – BBC Studios/BBC Three  WINNER

RESPONSIBLE CHILD Karen Wilson, Elinor Day, Sean Buckley, Nick Holt – Kudos, 72 Films/BBC Two  

 

SOAP & CONTINUING DRAMA 

CASUALTY Production Team - BBC Studios/BBC One 

CORONATION STREET Production Team – ITV Studios/ITV 

EMMERDALE Production Team – ITV Studios/ITV  WINNER

HOLBY CITY Production Team – BBC Studios/BBC One   


SPECIALIST FACTUAL
8 DAYS: TO THE MOON AND BACK Production Team – BBC Studios, PBS/BBC Two 

SEVEN WORLDS, ONE PLANET Production Team – BBC Studios Natural History Unit, BBC America, Tencent Penguin Pictures, ZDF, France Télévisions, CCTV9/BBC One 

THATCHER: A VERY BRITISH REVOLUTION Production Team – BBC Studios: The Documentary Unit/BBC Two 

YORKSHIRE RIPPER FILES: A VERY BRITISH CRIME STORY Liz Williams, Jasmine McNabb, Nancy Bornat, Leanne Klein – Wall to Wall Media/BBC Four  WINNER

 

SPORT 

2019 RUGBY WORLD CUP FINAL: ENGLAND V SOUTH AFRICA Phil Heslop, David Francis, Mark Demuth, Paul McNamara – ITV Sport/ITV  WINNER

ICC CRICKET WORLD CUP FINAL Production Team – Sky Sports, Sunset+Vine, ICC TV/Sky Sports Cricket 

FIFA WOMEN’S WORLD CUP 2019 SEMI FINAL: ENGLAND V USA Frank Callaghan, Stu Hutchinson, Pete Burton – Input Media/BBC One 

WIMBLEDON 2019 MEN’S FINAL Production Team – BBC Sport/BBC One  

 

SUPPORTING ACTOR 

JOE ABSOLOM A Confession - ITV Studios, Urban Myth Films/ITV 

JOSH O’CONNOR The Crown - Left Bank Pictures, Sony Pictures Television/Netflix 

STELLAN SKARSGARD Chernobyl – Sister Pictures, The Mighty Mint, Word Games, HBO/Sky Atlantic 

WILL SHARPE Giri/Haji – Sister Pictures/BBC Two WINNER  

 

SUPPORTING ACTRESS 

HELEN BEHAN The Virtues Warp Films, Big Arty Productions/Channel 4 

HELENA BONHAM CARTER The Crown - Left Bank Pictures Sony Pictures/Netflix 

JASMINE JOBSON Top Boy - Cowboy Films, Easter Partisan Films, DreamCrew, SpringHill Entertainment/Netflix 

NAOMI ACKIE The End of the F***ing World - Clerkenwell Films, Dominic Buchanan Productions/Channel 4  WINNER

 

VIRGIN MEDIA’S MUST-SEE MOMENT (voted for by the public) 

CORONATION STREET Sinead Passes Away – ITV Studios/ITV 

FLEABAG Priest tells Fleabag to Kneel - Two Brothers Pictures/BBC Three 

GAME OF THRONES Arya Kills the Night King – Bighead, Littlehead, Television 360, Startling Television, HBO/Sky Atlantic 

GAVIN AND STACEY Nessa Proposes to Smithy – Baby Cow Productions/BBC One  WINNER

LINE OF DUTY John Corbett’s Death – World Productions/BBC One 

LOVE ISLAND Michael Moves on from Amber – ITV Studios, Motion Content Group ITV2
 

4 June 2020                                            Back to the headlines


 
Latest Headlines            Contact             About         

    Online since 1985